Акустичне піаніно чи синтзатор?

Акустичне піаніно або синтезатор? Висновки з особистого досвіду.

Коли в дитинстві я вступила до музичної школи, ми всією родиною пішли купувати піаніно. Єдине, що я пам'ятаю, це жах моєї мами, коли я з захопленням вказала на величезну піаніно з підсвічниками, адже ми жили у двокімнатній хрущовці. У результаті було куплено саме невелике вітчизняне піаніно вже не пам'ятаю якої марки, яке зайняло місце у мене в кімнаті. Протягом 8 років я переводила батьків і сусідів своїми щоденними заняттями. Про всяк випадок уточню - учень музичної школи обов'язково повинен займатися кожен день і не менше, ніж по годині, а краще по два. З сусідами після кількох нервових розмов була досягнута домовленість - займатися не пізніше 10 вечора. Під час літніх канікул на дачі я ходила займатися в місцевий клуб, а при виборі будинку відпочинку або піонерського табору у батьків була окрема турбота - знайти мені піаніно.
Але це історія 25-річної давності, тоді дійсно єдиним варіантом при виборі піаніно був дерев'яний акустичний інструмент, варіації існували виключно на тему виробника, якості звучання і ціни. Сьогодні ж до цього додався величезний новий пласт інструментів - електронних. У них маса достоїнств - вони дешевші, менше за розміром, мають найширшим набором додаткових функцій, недоступних в звичайному піаніно. Але до цих пір багато хто воліє акустичні інструменти електронним.
Для професійних музикантів, які пов'язали своє життя з класичною музикою, вибір акустичного інструменту видається єдино можливим. Натуральний звук висококласного рояля, та ще й в хорошому концертному залі людина з тонким музичним слухом не зможе проміняти на електронне звучання.
Однак для інших людей, по-моєму, це пов'язано зі спогадами і традиціями. Це як з будівництвом будинку - розроблені нові прекрасні технології, а люди до цих пір вважають за краще будувати з дерева або цегли, тому що в таких будинках вони виросли, і радісні дитячі враження хочеться втілити наяву. Крім того, для багатьох гра на фортепіано - це щось, що наближає до вищого суспільства минулих століть, коли дами у вечірніх туалетах або чоловіки в смокінгах сідали за рояль і виконували музику для гостей. Отже, роблю перший висновок: акустичний інструмент краще синтезатора завдяки «живому» звуку і відчуттю, яке я б назвала «шарм минулого».
Але якщо звернутися до реалій звичайному житті, то все виглядає трохи по-іншому. Звичайні акустичні піаніно не дають висококласного звуку. Недороге акустичне піаніно в житті буде звучати гірше електронного за ту ж ціну. Чому? Тому що піаніно - це ручна робота, натуральне дерево, дорога перевезення та неодноразова настройка з викликом майстра додому. За ті ж гроші можна купити не просто посередній, а дуже якісний синтезатор з потужною акустикою. Це продукт промислового виробництва, і дефекти тут малоймовірні, а вартість одного примірника істотно нижче. Є ще кілька аспектів. Звук дерев'яного піаніно дуже залежить від вологості повітря, від акустичних особливостей приміщення. Синтезатору такі проблеми незнайомі. А акустична система хорошого синтезатора в звичайній обстановці (не в концертному залі) чудово передасть всі нюанси як класичного фортепіано, так і інших інструментів, тембри яких вбудовані в синтезатор. Таким чином, отримуємо другий висновок: недороге акустичне піаніно, яке зазвичай купують додому, поступається синтезатору такої ж вартості за якістю звучання.
Що ж стосується «шарму минулого», це важливіше для людей середнього та старшого віку, а діти і молодь частіше віддають перевагу сучасний дизайн і нові технології. І тут безумовна першість за електронними інструментами.
Коли я закінчила музичну школу, піаніно було надовго закинуто - дуже вже я від нього втомилась за роки навчання. Тому коли до нас приїхала пожити родичка, піаніно було вирішено продати, тому що місця для двох в моїй кімнаті не вистачало. Я до сих пір пам'ятаю відчуття простору після того, як піаніно винесли. Але через пару років мені стало шкода своїх умінь. Зв'язуватися з громіздким інструментом мені більше не хотілося, а до цього моменту я вже пробувала грати на синтезаторі, і це було вже не нудне заняття, а розвага: можливості грати класичні твори в різних тембрах, акомпанувати улюблені пісні з якісними ритмами. У результаті я купила синтезатор. І коли прийшов час з'їхати від батьків, забрала його з собою - просто поклала в багажник машини.
Здавалося б, синтезатор - оптимальний інструмент для дому. І я погоджуся - з одним застереженням. Якщо тільки це не для дитини, що надходить в музичну школу. Викладачі настійно рекомендують батькам не купувати для своїх дітей синтезатори. Чому? Все дуже просто. Музична школа - це початок підготовки професійних музикантів. Іспити і концерти проходять у концертних залах на справжніх концертних роялях. Тільки так майбутні музиканти можуть почути свою гру у справжньому «живому» звуці, про який я вже згадувала. У моїй музичній школі учні грали на роялі на іспитах у кінці кожної чверті, плюс обов'язкові репетиції в концертному залі перед кожним виступом. Кращі учні брали участь у численних концертах і мали можливість грати на сцені набагато частіше. А для того, щоб грати на роялі, потрібен певний зусилля при натисненні на клавіші, якого не натренувати на полегшеній клавіатурі синтезатора, адже зусилля при натисненні на клавіші синтезатора менше, ніж при грі на акустичному піаніно чи роялі. Отримуємо висновок третій: синтезатор не підходить для дитини, що надходить в музичну школу.
Тому для учнів музичних шкіл, а також для тренування професійних музикантів виробники електронних клавішних інструментів розробили особливий вид електронних клавішних інструментів - цифрові піаніно. Їх ключова відмінність від синтезаторів - це повноцінна імітація молоточкового механізму із забезпеченням точно такого ж зусилля при натисненні на клавіші, як і при грі на акустичному піаніно чи роялі.
Про всяк випадок поясню, що таке молоточковий механізм. Принцип дії піаніно такий: коли натискаєш на клавішу, ти фактично штовхаєш невеликий молоточок, який вдаряє по натягнутих всередині струнах і виходить необхідний звук. Природно, щоб цей молоточок штовхнути, потрібно трохи більше зусилля, ніж просто натиснути на кнопку, якою по суті є клавіша синтезатора. Тобто цифрове піаніно задовольняє всім вимогам викладачів музики, зберігаючи переваги синтезаторів.
А в чому ці переваги? Їх досить багато і, на мій погляд, вони реально важливі в звичайному житті.
1. Синтезатори і більшість цифрових піаніно компактніше звичайного піаніно, і це вкрай важливо, якщо у вас невелика квартира.
2. У них величезний набір вбудованих функцій - сотні тембрів, ритмів, акомпанементів. Їх можна поєднувати з комп'ютером і записувати свої твори та аранжування. Багато володіють вбудованими системами навчання грі на піаніно (навіть витрачатися на педагога не треба, хоча особисто я і не прихильник такого навчання). При цьому якщо ви боїтеся, що дитина буде відволікатися від занять - можна придбати і чисто фортепіанну версію (тобто без вбудованих тембрів і ритмів, але з усіма іншими перевагами).
3. Вартість нового синтезатора високого рівня нижче вартості стандартного уживаного акустичного піаніно з накладними витратами (перевезення і доставка в квартиру, настроювання). Цифрові піаніно подорожче, але не набагато.
4. Продати електронний інструмент при необхідності набагато простіше (ми наше піаніно продали за сущі копійки).
5. Дизайн синтезатора і вже тим більше цифрового піаніно набагато краще підходить до інтер'єру сучасної квартири, ніж дерев'яне піаніно, особливо якщо воно стандартне. Цифрові піаніно преміум-класу (в Casio це серія Celviano) виглядають просто розкішно.
6. Хороший цифровий інструмент має якісну і потужною акустичною системою, яка перевершує за якістю звуку стандартна дерев'яне піаніно. Деякі моделі можна навіть використовувати як караоке - до них підключається мікрофон.
7. Незаперечний плюс будь-якого цифрового інструменту - наявність навушників. Якщо ваша дитина вже почав навчання в музичній школі, ви зрозумієте, про що я - щоденні півтора-дві години занять (з неминучими помилками і фальшивими нотами) можуть реально вивести з себе, а вже якщо у вас в сім'ї маленька дитина, то вибрати час для занять взагалі проблематично. Якщо дитина на канікули їде на дачу, то можна, звичайно, купити інструмент і туди (займатися адже необхідно!), Але можна і забрати компактне цифрове піаніно з собою - просто відкрутити ніжки і скласти в багажник. З акустикою це неможливо.
Таким чином, роблю останній висновок: цифрове піаніно - це оптимальний вибір для сім'ї, де дитина серйозно навчається музиці. Таке піаніно зможе послужити йому і для серйозних занять, і для розваг, і навіть якщо дитина стане професійним музикантом, піаніно не втратить своєї актуальності. При цьому якщо ці заняття не дуже серйозні, можна знехтувати ефектом молоточкової механізму і придбати синтезатор, що за інших рівних функціях виявиться дешевше. Але це вже буде компромісне рішення.
Особисто я коли вибирала для себе електронний клавішний інструмент, вибрала синтезатор, а не цифрове піаніно. Мені було все одно - з якою силою натискати на клавіші, адже я купувала його для власної розваги, а зайвих грошей не було. Коли я переїхала від батьків, синтезатор зайняв постійне місце в квартирі (компактні розміри дозволили поставити його всередині вбудованої шафи і коли я хочу пограти, просто розсовую дверцята, всередині я заздалегідь передбачила розетку, світильник, полицю для нот). Іноді з нагоди де-небудь граю на акустичному піаніно. Різниця відчувається, але не критично.
З моменту покупки синтезатора минуло років десять, він прекрасно працює - у мене Casio WK-1800, в ньому немає деяких нових функцій типу USB-з'єднання, записувати музику можна тільки на 3-дюймові диски, але чесно кажучи, я цією функцією жодного разу не користувалася. У цьому році син-першокласник почав займатися музикою. До кар'єрі музиканта ми його не готуємо, займається він у приватному порядку і викладач вимог до інструменту не висувала. Тому питання придбання іншого інструменту навіть не виникало. Його друг-однокласник поступив в музичну школу, і педагог настійно рекомендував «правильний» інструмент. Батьки купили йому компактне цифрове піаніно Casio CDP-100, який чудово вписався в кут двокімнатної квартири. Коли на канікули дитина їде на дачу, піаніно беруть із собою.
При підготовці цієї статті я прагнула висловити свою особисту думку щодо вибору інструменту для дому, маючи певний досвід гри і на акустиці, і на електронному піаніно. На мій погляд, оптимальний спосіб зробити правильний вибір - ознайомитися з різними думками і аргументами і прийняти власне рішення, з урахуванням власних цілей і можливостей. Сподіваюся, моя стаття допоможе вам у виборі. І вдалого музикування!
експерт МузМарт
Марія Мотт

Немає коментарів:

Дописати коментар